„Niech pamięć trwa”- pod takim hasłem 22 września 2021 r. mieszkańcy Skrzydlnej i okolicznych miejscowości uczcili pamięć poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej naszych rodaków oraz żołnierzy 10 Brygady Kawalerii. My również w tym dniu oddaliśmy hołd ofiarom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Uczniowie klasy VIIIa i VIIIb podczas wyjazdu do Oświęcimia poznali tragiczną historię ludzi, którzy zostali przywiezieni do obozu. Zobaczyli miejsca gdzie żyli, jak byli traktowani oraz gdzie tracili życie. Dla uczczenia Ich pamięci przedstawiciele młodzieży pod ścianą śmierci zapalili znicze.
Dopełnieniem tego ważnego dla uczniów wydarzenia, było przekazanie informacji o naszych rodakach walczących z okupantem w strukturach skrzydlańskiego podziemia, którzy zostali wywiezieni do obozu Auschwitz gdzie zginęli. Były to ważne dla nas postacie, ponieważ Pan Stanisław Pogoda był dyrektorem Szkoły Powszechnej w Skrzydlnej a Pani Stefania Osler była kierowniczką Szkoły w Woli Skrzydlańskiej. Wraz z nimi do Auschwitz zostali wywiezieni i tam zginęli- Pan Aleksander Ginter oraz Pani Anna Pazdur ( z domu Osler). Uczniowie też , zapoznali się z historią masowego mordu na ludności żydowskiej, który również dotknął rodziny żydowskie mieszkające w Skrzydlnej a zamordowane w Mszanie Dolnej na Pańskim.
Zachowanie uczniów w czasie zwiedzania Muzeum Auschwitz- Birkenau zasługuje na pochwałę; jak to ocenił przewodnik : „zdaliście maturę z dojrzałości celująco”, co bardzo cieszy.
W tym dniu również udało nam się zatrzymać w Wadowicach i zwiedzić Dom Jana Pawła II oraz skosztować słynnych kremówek.
Myślę, że ten dzień na długo zapadnie w pamięci a może i u niektórych rozbudzi chęć głębszego poznania historii naszej małej Ojczyzny, historii Rodaków, którzy walczyli i poświęcili swoje życie dla nas. Była to trudna wycieczka, ale uświadamiająca, że nie ma ludzi lepszych lub gorszych, że wszyscy są sobie równi.